بیماستان حضرت ولیعصر ( عج) فسا
 صفحه اصلی | سایت دانشگاه | اخبار و اطلاعیه ها | مقالاتپیوند ها | ارتباط با مدیریت

سال 1392 "سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی"گرامی باد

 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا
منوی سایت
Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
 
جستجو

 
آمار سایت
بازديد امروز    : 8
بازديد ديروز    : 63

بازديدكل        : 91699
تعداد اعضا     : 19
تعداد مطالب  : 113
تعداد مقالات  : 4

 
 
 
آتش نشانی و ایمنی(آشنایی با کپسول های آتش نشانی و طریقه استفاده از آن)
 

آشنایی با کپسول های آتش نشانی و طریقه استفاده از آنها

کپسول های آتش نشانی قابل حمل،طوری طراحی شده اند که به آسانی برای آتش سوزی های کوچک وقابل کنترل مورد استفاده قرار می گیرند.

    جهت استفاده از این کپسول ها بایدبه بر چسب روی آنها توجه شود چرا که برروی این بر چسب ها اطلاعاتی در مورد کپسول مورد استفاده نوشته شده است.هر کپسول، ویژه ی خاموش کردن نوع خاصی از آتش طراحی شده و استفاده نادرست انها ممکن است باعث مشتعل تر شدن آتش و بروز خسارات جبران ناپذیری گردد.محل نصب و قابل دسترس بودن این کپسول ها ،نکته مهم دیگری است که باید موردتوجه قرار گیرد. باید دقت نمود که این کپسول ها در محل های قابل مشاهده و قابل دسترس ،با برسی های دقیق فیزیکی ،نصب شده و در اختیار افرادی قرار گیرند که باکاربرد آنها آشنایی کافی داشته باشند.استاندارد ((انجمن ملی حفاظت در برابر آتش سوزی)) وجود یک مهندس یا بازرس آتش نشانی را جهت نظارت ماهیانه یا سالانه بر کپسولهای آتش نشانی قابل حمل ، الزامی ندانسته اما نگهداری و مراقبت و نیز تعمیرات آنهاباید توسط مالک،ساکنان و یا نمایندگان مشخص انجام شود. بهتر است تعمیرات و نگهداری این کپسول ها توسط نماینده آتش نشانی و یا فردی آموزش دیده ایمنی صورت پذیرد.

چگونه با یک کپسول آتش نشانی کار کنیم؟

    در ابتدا آتش سوزی را تشخیص دهید تا بتوانید با استفاده از برچسب روی کپسول ها،کپسول مناسب را برای خاموش نمودن آتش انتخاب کنید. بعد از انتقال کپسول به محل آتش سوزی،عملیات زیر را به ترتیب انجام دهید:

1.     میله ضامن را بکشید.

2.     سر شیلنگ کپسول را به سمت آتش قراردهید.

3.     دستگیره را فشار دهید.

4.     شیلنگ کپسول را به سمت مرکز آتش قراردهید

چگونه یک کپسول آتش نشانی مناسب انتخاب کنیم؟

1.     برای انتخاب یک کپسول مناسب باید به نکات متعددی توجه کرد:

2.     مواردی که در محیط باعث بروز آتش سوزی شده اند.

3.     شدت آتش سوزی و سرعت انتشار آتش.

4.     تناسب کپسول ها برای شرایط موجود.

5.     کاربرد آسان.

6.     در دسترس بودن افراد آشنا به کارکپسول.

7.     شرایط محیطی از جمله دما،باد،جریانهوا،وجود بخارات خطرناک و.......

8.     مسایل مربوط به سلامتی و ایمن یکاربرد.

9.     لزوم نگهداری و حفاظت از کپسول.

 

طبقه بندی کپسول های آتش نشانی

      کپسول های آتش نشانی قابل حمل،شامل چهار نوعA,B,C,D هستند.

     آتش سوزی های نوعAتوسط موارد قابل احتراق معمولی مانند برگ، خاشاک، چوب و پارچه ایجاد میشود.

     این نوع آتش سوزی ها را باید بااستفاده از آب و یا مواد خاموش کنندهآتش با پایه آبی و یا پوشاندن مواد قابل اشتعال توسط یک ماده خشک شیمیایی چند منظوره خاموش نمود.

     خاموش کننده هایی نظیر مخازن آب تحت فشار ، مواد شیمیایی خشک چند منظوره، مواد آبی تشکیل دهنده لایه( AFFF) و یا ماده فلوئوروپروتئن تشکیل دهنده لایه(FFFP) و هالون جهت خاموش کردن آتش های نوعA بسیار مناسبند.

     اگر آتش سوزی توسط مایعات قابل اشتعال مانند نفت،بنزین،گریس یا رنگ ایجاد گردد ، آتش سوزی از نوعB می باشد.

    آتش های نوعB را باید توسط روش ((خفه کردن )) خاموش نمود. در نتیجه بایدکپسول های آتش نشانی استفاده شود که پوششی برروی مواد آتشزا ایجاد نموده و از این طریق آتش را خاموش می کنند.

   از موادی نظیر مواد شیمیایی خشک معمولی و یا چند منظوره ،دی اکسید کربن،هالون، مواد آبی تشکیل دهنده لایه(AFFF) یا ماده فلوئوروپروتئن تشکیل دهنده لایه(FFFP) ، جهت خاموش نمودن این آتش ها استفاده می شود.

    آتش سوزی هایی که در تجهیزات برقی رخ می دهد ، از نوعC است. این نوع آتش سوزی ها را بایدتوسط یک ماده خاموش کننده نارسانا خاموش کرد تا از برق گرفتن اجتناب شود.

   قبل از انجام هر کاری باید سریع ترجریان برق را قطع کرد. موادی مانند مواد خشک شیمیایی، دی اکسید کربن و هالون برایخاموش نمودن این گونه آتش ها مناسبند.

   آتش سوزی های نوعD توسط فلزات قابل اشتعال مانند ذرات و براده های فلزاتی مانندمنیزیم، آلیاژهای پتاسیم و..........رخ می دهد . این نوع آتش ها را باید با خفه کردن آتش توسط ترکیبات پودری خشک که در کپسول طراحی شده برای این نوع آتش سوزی هاوجود دارند، مهار نمود.

توجه: امروزه تولید هالون ممنوع شده است اما از هالون بازیافت شده می توان برایشارژ و سرویس کپسول های آتش نشانی استفاده کرد . البته مواد شیمیایی بی ضرریوجود دارند که برای کپسول های جدید قابل استفاده اند اما هیچ کدام از آنها برای کپسول های فعلی قابل استفاده نیستند.

سیستم های علامت گذاری

  موارد استفاده وعدم استفاده از یک کپسول ازیک کپسول آتش نشانی ، توسط برچسب روی کپسول تعیین میشوند . علائم تصویری به راحتی توسط همگان قابل استفاده و قابل درک هستند . البته میتوان از علائم نشانه گذاری حرفی نیز دراین موارد استفاده کرد.

انواع کپسول های آتش نشانی

   کپسول های ذخیره آب تحت فشار:

  این  کپسولها آب را با فشار تخلیه می کنند و زمانی قابل استفاده اند که مواد سوختنی باید سرد و خیس شوند.

   کپسول های حاوی مواد شمیایی خشک تحت فشار:  

 مواد شمیایی خشک تحت فشار فرآیند آتشگیری را دچار اختلال نموده و با پوشاندن سطح مواد آتش گیررا دچار اختلال نموده و با پوشاندن سطح مواد آتش گیر ، مانع ازرسیدن اکسیژن به آن می شود . این نوع کپسول ها ، یکی از پر مصرف ترین کپسولهای آتش نشانی به شمار می روند.

  AFFFتحت فشار.

این نوع کپسول ها توسط یک محلول کف غلیظ می توانند آتش را خاموش کنند . این کف های آبی تشکیل دهنده لایه(AFFF) ، سطح مایعات قابل اشتعال را پوشانده و مانع از رسیدن اکسیژن به آتش می شوند.

کپسول های هالون 1211 و حاوی مواد هالوژن دار

  خاموش کننده های هالوژن دار از طریقفرآیند های شیمیایی ، آتش گیری را دچار اختلال می کنند و هیچ اثری از خود باقی نمیگذارند . این خاموش کنندها به طور سنتی برای خاموش کردن آتش در تجهیزات برقی استفاده می شود. ایمنی صنعت پوشان کیان

 تعیین اندازه ، شیوه و محل نصب کپسولهای آتش نشانی:

 انجمن ملی حفاظت در برابر آتش سوزی آمریکا ، حداقل تعداد کپسول های لازم در یک محل را بر اساس نوع آتش سوزی های احتمالی تعیین می کند.

  نوعA:حجم سکونت : کم، متوسط ، زیاد/حداقل میزان کپسول های تکی2AY/2-AY4-Aحداکثر مساحت برواحد کپسول3000/sq ft 1500 1000:

  حداکثر مساحت برای هر کپسول11,250 11,250/sq ft 11,250  :حداکثر فاصله جابه جایی برای هر کپسول:15 ft 75 75برای برآورده سازی نیاز های مربوط به یک کپسول4-Aمی توان از یک کپسول آبی دوونیم گالنی استفاده نمود . ایمنی صنعت پوشان کیان

   نوعc :همانطور که قبلااشاره شد کپسول های نوعc زمانی استفاده می شوند که آتش سوزی در تجهیزات برقی رخ دهد و بایستی یک ماده نا رسانا در مورد آنها به کارگرفته شود.

   از آنجایی که خود آتش سوزی بایستی در انواعa یاb دسته بندی شود ، خود کپسول ها نیز باید بر اساس استانداردهای نوعa وb تعیین اندازه شده و تعبیه شوند.

 نوعD:کپسول های آتش نشانی و یا مواد خاموش کننده ای که برای این منظور استفاده می شوند ،نباید فاصله حمل آنها با بروز آتش بیشتر از 75 فوت باشد.ایمنی صنعت پوشان کیان.

 آزمایش و نظارت بر کپسول ها:

 کپسول های آتش نشانی باید در هنگام نصب و بعد ازآن ، هر 30 روز یکبار مورد بازرسی قرار گیرند . جهت بازرسی باید به نکات زیر توجه نمود:   

در دسترس بودن و دید کافی :

وجود دستورات کاربردی بر روی پلاکحاوی نام کپسول به طور خوانا و به شکلی که پلاک به سمت خارج قرار گیرد

مهرو موم ایمنی و کلیه نشانگرهای مربوط ، سالم و دست نخورده باشد. پر بودن کپسول که با وزن نمودن کپسول مشخص می شود.

عدم وجود صدمات فیزیکی مانند خوردگی ، نشتی و یا گرفتگی نازل درجه فشار و نشانگر آن، باید محدوده فشار قابل کاربرد را نشان دهد . ایمنی صنعت پوشان کیان

 بررسی دقیق چرخها لاستیک هاو گاری (برای کپسول های چرخ دار  شلنگ و نازلها           .                                                                                                                                                 برچسب سامانه شناسایی مواد خطر ناک(hmis)باید در محل نصب شده باشد.

 در صورتی که بعد از بررسی های انجام شده نقایصی در مورد محل قرار گیری دسترسی مشکلات مربوط به برچسب مشخصات کپسول و . . . مشاهده گردید بایستی هر چه سریع تر جهت اصلاح نواقص اقدام نمود

  برگرفته شده از:ایمنی صنعت پوشان کیان

چاپ متن

بازگشت به صفحه قبل

 ارسال کننده :  admin (مشاهده کاربر)  تاریخ ارسال : 7 مهر 1390  تعداد بازدید:  1207
 
 
ss

 

 

 
تازه ها
:: مطلبی یافت نشد

همه مطالب

 
مناسبت ها
<p style="text-align: right">
	سال 1392 "سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" گرامی باد</p>

سال 1392 "سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" گرامی باد

 
ویژه ها

اولین بانک تخصصی ویدئوی پزشکی کشور
آموزش مداوم کارکنان
پورتال منابع الکترونیکی پزشکی ( PMDR )
کمیته تحقیقات دانشجویی
ورود به سیستم اتوماسیون اداری
صندوق پست الکترونیک (E-Mail )

 
ورود به سایت
نام کاربری:
کلمه عبور:

               عضویت

 
سایتهای ویژه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی فسا می باشد و  کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright (C) 2005-2010 by Fasa university of medical  sciences . All Rights Reserved

Design & Development : Fasahoo! (www.fasahoo.ir )